Ordu' da Reis-i Cumhur Coşkusu

ORDU

Cumhurbaşkanı Gül Ordu Belediyesi'nde
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ordu ziyaretleri kapsamında Ordu Belediyesini de ziyaret ederek, Başkan Seyit Torun’un misafiri oldu.
 
31 yıl aradan sonra Ordu’ya gelen Cumhurbaşkanı özelliğini taşıyan Abdullah Gül ilk olarak Ordu Valiliğini ziyaret etti.  Ordu Valiliğinin ardından  Ordu Belediyesi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bina girişinde Başkan Seyit Torun, CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi, CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Belediye Başkan Yardımcıları Özer Karadağ, Ergun Alaybeyoğlu ve Cengiz Okur tarafından çiçekle karşılandı.
 
Başkanlık Makam odasında ağırlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül samimi tavırları ile dikkat çekerken, Başkan Seyit Torun’da ziyaret nedeniyle memnuniyetlerini ifade etti. Başkan Seyit Torun yaptığı konuşmada şunları söyledi;
Bizlerde Çok Heyecanlıyız…
“Yeşil ve Mavinin buluştuğu, fındık diyarı, Karadeniz’imizin şirin ili hoş geldiniz, onur verdiniz. Gelişinizle birlikte Ordumuz gerçekten çok heyecanlandı. Bizlerde çok heyecanlıyız. Tabi 30 yılı aşkın bir süredir Cumhurbaşkanımızı ağırlamak kısmet olmadı bize. Sizler sayesinde bu özlemimizi gidermiş olduk. Ben teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hoşgeldiniz diyorum.”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Ordu’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, kendisine gösterilen ilginin halkın bir teveccühü olduğunu belirtti.
 
Belediye Başkanları Şehr-i Emin’dir…
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ordu’da bir kez daha bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyleyerek, “Bir kez daha Ordu ilimizi ziyaret etmekten, mutluluğumu ve memnuniyetimi ifade ediyorum. Büyük bir heyecan gördüm gerek ilçelerde, gerekse merkezde. Şahsımın ötesinde devletin ve milletin birliğine gösterilen bir teveccühtür. Sayın Başkan benim ziyaret ettiğim illerde ille ilgili bilgiler alırım. Sonra da Belediyelerden bilgi alırım. Ben şuna çok inanırım;  O şehirlerin gerçek sahipleri o Belediyelerdir. Şehr-i Emin diye boşuna dememişler. Diğer kamu görevlileri belli sürelerde görev yaparlar, ondan sonra başka yere giderler orda görevlerine devam ederler” dedi.
 
Şehrin Geleceği Belediyelerin Ellerindedir…
 
 İmar ve yapılaşma konularında da görüşlerini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bir şehrin uzun vadeli geleceğini Belediyeler ve Belediye Başkanları aslında tayin eder. İmarla, çevreyle, kurallarla yani tamamen onların vizyonu ile ilgilidir. Eğer şehirleri biz geniş bir vizyon içerisinde gerçekten güzelleştirebilirsek , hatta bazı yerlerde güzelliğini bozdurmazsak o zaman oralar yaşanabilir hale gelir. Göçlerin en büyük sebeplerinden birisi budur. Şehrin ileri gelenleri, yani eşrafı, okumuş yazmışları şehirlerden göç ediyorlar. Çünkü biz yaşanmaz hale getiriyoruz onun için. Bu nedenle Anadolu’nun bu güzel kentinin geleceği de Başkanların alacağı kararlarla ilgili. Bu açıdan bu şehrin güzelliğini korumak gerekir. Bozulan güzelliğini tekrar kazandırmak gerekir. Koridordan geçerken Ordu’nun eski fotoğraflarını gördüm. O fotoğraflarda binalar daha nezih, daha zevkli ve her bakımdan daha iç açıcı. Demek ki insanlar bazen güzellikleri bozabiliyorlar. Bunun çeşitli sebepleri oluyor, Belediyelere baskılar oluyor. O açıdan imar meseleleri çok önemli. Tabi ki Karadeniz’in toprak darlığından sıkıntıları vardır ama, yine de bu sıkıntıları ortadan kaldırıp eskiyi korusanız, restore ederseniz geleceği de kurtarırsınız” şeklinde konuştu.
               
Ordu’nun Geleceğini Çok Parlak Görüyorum…
 
Ordu’nun geleceği konusunda görüşlerini ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bu şehrin geleceği muhakkak ki daha iyi olacak. Çünkü havaalanı bittiğinde her şey daha çok değişecek. Çok büyük değişiklikler olacak. Samsun’da günde 15 uçak seferi olduğunu söylediler. Ordu’da bu eminim ki daha fazla olacak. Hitap ettiği bölge itibarı ile bakıldığında bu potansiyel burada daha fazla. Bu şehrin geleceğini iyi hazırlamak gerekir. Seçilmişler ve bürokrasi buna yardımcı olmalılar. Bu tavsiyelerimi gittiğim şehirlerde Belediyelerde paylaşıyorum doğrusu. Bazı yerler elden çıkmış vaziyette, ancak bazı yerlerde hala bu imkanlar var. Burada da ben bunu gördüm. Samsun’dan gelirken bütün ilçeler ip gibi doğrusu. Hemen şehrin kimliği belli oluyor. Konaklar, yollar yani her şey yansıyor hemen. Bu şehrin yapısına da yansıyor. Artık Büyükşehir olunca daha büyük bir planlama yapılması gerekir. Büyük ölçekte her şey koordine edilecek. Ordu Çok Parlak bir şehir muhakkak ki” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Konuşmaların ardından ziyareti anısına Ordu Belediyesi Şeref Defterini yazarak imzalayan Cumhurbaşkanı Abudullah Gül’e, daha sonra Başkan Seyit Torun’un sunumu ile Ordu Belediyesinin çalışmaları hakkında bir brifing verildi.
 
Bu brifingin ardından bina çıkışında kendisine bir vatandaş tarafından baston hediye edilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, halkın yoğun ilgisi ile Ordu Belediyesinden ayrıldı ve Ordu gezisi programına devam etti. 
 
Haber: Ordu Portalı
 
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz
 
Başa Dön