Karadeniz in İlk Botanik Bahçesi Ordu ya Kurulacak

ORDU


Karadeniz bölgesinin ilk botanik bahçesini Ordu’da kuruyor. Kurulacak botanik bahçesinde 3 bin tür bitki çeşidi bulunacağı açıklandı.

Karadeniz bölgesinin ilk botanik bahçesini Ordu’da kuruyor.
 
Kurulacak botanik bahçesinde 3 bin tür bitki çeşidi bulunacağı açıklanırken botanik bahçesinin kurulması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından emir verildiği belirtildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de sadece İstanbul, Adana ve Yalova’da bulunan botanik bahçelerinin dördüncüsünü Ordu’da inşa ediyor. Dünyanın değişik bölgelerinden 3 bin tür bitkinin bulunacağı botanik bahçesinde, geniş yeşil alanlarla ve su yüzeylerine sahip görsel bir şölen yaratılarak ziyaretçilerin hoş vakit geçirebilecekleri dinlenme mekanları bulunacak.
 
Ordu sınırları içerisinde kurulan ve bölgede başka bir örneği bulunmayan Karadeniz’in ilk botanik bahçesi olan Ordu İli Botanik Bahçesi’nin temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 28 Şubat 2013 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından canlı yayınla atılmıştı.
 
186 dönümlük fidan üretim sahasında 116 dönüm arazi üzerine kurulacak olan botanik bahçesinin toplam yatırım maliyeti ise 12 milyon 500 bin TL’yi buluyor. Altyapı çalışmaları tamamlanmış olan tesiste aynı zamanda toplantı, nikah gibi pasif etkinliklere de fırsat verilecek.
 
Tabiatın ve bitkilerin insan yaşamı açısından önemi, korunması, ekonomik, kültürel ve estetik yönden katkıları konusunda ziyaretçilere yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin de proje içerisinde yer alan tesislerle eğlenceli ve eğitici bir biçimde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
 
Botanik, Genetik, Fizyoloji, Biyokimya, Ekoloji, Farmakoloji, Peyzaj Mimarlığı gibi bitkiler ile yakından ilgili bilim dallarında ortak çalışmaların gerçekleştirilmesi ile bilimsel alanda da katkı sağlayacak olan tesisle özellikle farmakoloji alanında önemli gelişmeler sağlanacak.
 
Aralarında Doğu Karadeniz’in güzelliklerini sunan tabii bitkilerin yer aldığı tesiste bitki gösteri alanları Türk Bahçesi ve meydanı tanıtım alanı, “Tematik Bahçe” bitki sergi alanları bulunuyor. Ayrıca botanik bahçesinde İngiltere, Tropikal Ülkeler İtalya, Japon, Çin, , İran, Mısır gibi pek çok ülkenin de bahçelerinden özel örnekler sergilenecek.
 
Çok maksatlı olarak inşa edilen merkez içerisinde bulunan sinevizyon, konferans gibi sunumların yapılacağı küçük bir birim, sergi salonu, ziyaretçilerin beraberindeki eşyaları koyabilecekleri emanet dolapları, yer alırken ayrıca çocuk oyun alanları, oturma alanları, yarı kapalı gölge elemanları (kameriye), çeşitli su öğeleri (su oyunları, gölet ve kıyı bitkisel düzenlemeleri), gezinti ve koşu yolları, büfe ve satış üniteleri, spor alanları, yaya köprüleri ve bazı sosyal donatılarla 7’ den 70’e bütün ziyaretçilere hitap edilecek. 

 

 

 
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz
 
Başa Dön